Podmiotowe badanie stóp
Terapeuta bada stopy pod względem nadmiernego napięcia tkanek, ich wrażliwości bólowej oraz zakresów ruchu stawów stopy. Oglądamy w jaki sposób pacjent się porusza, jak stawia stopy i jak przy tym zachowuje się jego ciało. W pozycji w staniu oraz w siadzie prostym na krześle badamy łuk podłużny, łuk poprzeczny, kolana, kość piętową, staw skokowy. Od strony podeszwowej stopy patrzymy czy widoczne są na skórze skutki nieprawidłowego nadmiernego nacisku. Zadajemy pytania potrzebne do diagnozy.
Badanie to jest niezbędnym uzupełnieniem wszelkich badań stóp na urządzeniu pomiarowym i umożliwia poszukiwanie przyczyn dolegliwości stóp w innych rejonach narządu ruchu.
Badanie Podoscanem 2D
PodoScan 2D, poprzez zaawansowane oprogramowanie, pozwala na uzyskanie wysokiej rozdzielczości skanu podeszwowej strony stóp, jego archiwizację w komputerowej bazie danych, wydruk w skali 1:1, a także przeprowadzenie zaawansowanej analizy podometrycznej bez użycia ręcznych narzędzi pomiarowych.
Pełna diagnostyka stóp, oprócz ilościowej analizy biomechanicznej, wymaga wglądu na rzeczywisty obraz podeszwowej strony stóp. Pozwala to ocenić stan skóry, bezpośrednio wskazujący na występowanie miejscowych przeciążeń (modzele, odciski), a także scharakteryzować budowę stopy poprzez analizę wysklepienia łuku podłużnego i poprzecznego (płaskostopie, stopa wydrążona).
Ponadto rzeczywiste odwzorowanie podeszwowej strony stóp stanowi element niezbędny, obok prawidłowej diagnozy, przy doborze i wykonaniu indywidualnego zaopatrzenia ortopedycznego i profilaktycznego (np. wkładki, obuwie). A zatem obrazowa diagnostyka stóp jest niezmiernie istotna, zarówno w kosmetycznych gabinetach podologicznych, jak również w gabinetach diagnostycznych i pracowniach ortopedycznych.
Badanie komputerowe podobaroskopem
Jest to badanie z wykorzystaniem zaawansowanego technologicznie sprzętu w postaci komputerowej platformy (podobaroskopu) wyposażonej w czujniki pojemnościowe, zapewniające precyzyjną rejestrację rozkładu nacisku podeszwowej części stóp na podłoże. Badanie wykonuje się podczas statycznej oraz dynamicznej pracy stóp (stanie, chodzenie, określone ruchy ciała). Analiza zebranych informacji umożliwia uzyskanie danych dotyczących jednostkowego i procentowego obciążenia poszczególnych obszarów podeszwowej części stóp, zachowanie się środka ciężkości ciała w bezruchu (tzw. mikroruchy ciała) oraz w ruchu.
W trakcie badania na platformie istnieje również możliwość dokładnej oceny stóp pod kątem typowych nieprawidłowości w postaci stopy płaskiej podłużnie, poprzecznie, koślawości, szpotawości, stopy wydrążonej czy funkcji palców. Badanie to pozwala uchwycić zmiany na bardzo wczesnym etapie, mogące w przyszłości prowadzić do deformacji stóp, stawów kolanowych, kręgosłupa i w konsekwencji do uciążliwych dolegliwości bólowych. Rozbudowany program obsługujący platformę pozwala przechowywać i analizować statystycznie wszystkie wyniki w bazie danych, dzięki czemu terapeuta wraz z pacjentem mają możliwość śledzenia postępów terapii lub skuteczności działań profilaktycznych.
Opcje wizualizacji wyników badania:
– tylko w skali kolorów (o kolorach przeczytasz na jaceklenczowski.pl)
– jedynie środek ciężkości
– tylko rozkład sił (zdjęcie 2)
– kontur stopy
– 3D (obraz może być dowolnie obracany)
Wszystkie wyniki można niezależnie drukować lub pokazać wszystkie wyniki na jednym ekranie.
Obraz 3D (zdjęcie)
– informacje o przestrzennym, ukształtowaniu wysklepienia stopy
– pozwala na rzetelną ocenę stanu wysklepienia podłużnego
– ocena kąta koślawości palucha, kąta szpotawości palca oraz obserwację sfer nośnych
– obraz obracany kursorami
BADANIE DYNAMICZNE
– schematyczne odwzorowanie faz chodu (okres pełnego obciążenia – faza neutralna – okres odbicia)
– możliwość nagrania wideo
– odbicie każdej stopy osobno – 100 obrazów na s.
– czas wykonywania zdjęć – 700-900 ms
– częstotliwość – 100 Hz w dynamicznej
– częstotliwość – 60 Hz w dynamicznej z wideo
Inne opcje:
– linie pod kątem 30 stopni
– linie poziome do kontroli pięt
– podział obrazu na 4 strefy
(Opcje można używać jednocześnie lub stosować wybiórczo).
W każdej w 4 stref są mierzone:
– powierzchnia
– siła nacisku
– dystrybucja środków ciężkości
Typy wykresów:
– Tworzenie wykresów wg powierzchni, nacisku, środków ciężkości
– Obliczanie faz (podział na 4 fazy)
– Wykres nacisku każdej stopy (zdjęcie 7)
– Możliwość wyświetlenia wszystkich wykresów razem (zdjęcie 6)
– Statystyki patologii wśród wszystkich pacjentów
Porównania wyników:
– różnych pacjentów
– badań tego samego pacjenta