Wizualizacje architektoniczne cz.3

3d vizMN: Czy zajmujecie się również projektowaniem wnętrz? Czy 3D VIZ jest równie dobry dla projektantów wnętrz?

CB: Z pewnością. W naszym wypadku jednak klienci życzą sobie najczęściej wizualizacje zewnętrznej bryły, rzadziej wnętrze. Także projekty wnętrz można z powodzeniem wykonywać w 3D Studio VIZ. Dzięki temu można wejść z zewnątrz do środka budynku i ocenić walory projektu wnętrza.

MN: Czy tworząc wizualizacje starają się Państwom, żeby była ona bardzo efektowna, czy tez aby odzwierciedlała możliwie najwierniej prawdę, przyszły wygląd budynku?

CB: Z pewnością istnieje przyjęta ogólnie konwencja, ze wizualizowany budynek powinien wyglądać dobrze. Często przykładowo przedstawia się budynek w perspektywie, z jakiej nigdy nie będzie widoczny, bo na przykład zasłania go inny budynek. Trzeba mieć również sporo graficznego wyczucia przy tworzeniu takiej wizualizacji – żeby na pierwszy rzut oka nie było widać, ze jest to wydruk z komputera. To budynek ma zwracać na siebie główna uwagę, a nie rysunek jako taki. Jeśli natomiast chodzi o kolorystykę elewacji – wszystkie kolory posiadają swoje katalogowe numery, które podają nam architekci – tu nie ma żadnych przekłamań.

MN: Czy taka wizualizacja jest potrzebna inwestorowi?

CB: Tak, bardzo często spółdzielnie mieszkaniowe zamawiają wizualizacje, aby je pokazać przyszłym klientom – mieszkańcom danego domu, czy osiedla. Dla osób nieobeznanych z budowlana dokumentacja techniczna, rysunkiem architektonicznym jest to jedyna metoda na zdobycie wyobrażenia o wyglądzie nieistniejącego budynku lub pomieszczenia.

MN: Czy można zaryzykować stwierdzenie, ze tworzenie wizualizacji jest już standardem w procesie projektowania?

CB: Jeszcze zanim w pracowniach pojawiły się komputery, robione już były wizualizacje, na przykład wykonane za pomocą akwareli, czy piórka. Polska szkoła architektury miała zawsze i ma rysunek na bardzo wysokim poziomie.

MN: Czy na uczelniach kształcących architektów komputery zadomowiły się już na dobre? Jak pod tym względem wyglądają polskie pracownie architektoniczne?

CB: Tak, zwłaszcza AutoCAD i 3D Studio są znane wszystkim studentom. Nasz wybór natomiast – 3D Studio VIZ – był wyborem w pełni świadomym. Zajmujemy się bowiem nie tylko architektura, ale również wzornictwem i tu VIZ jest nie do zastąpienia.

Z naszych obserwacji wynika, ze 95% pracowni architektonicznych pracuje na AutoCADzie. Wszystkie branże mogą ze sobą współpracować – wszyscy czytają plik .DWG. Komunikacja i wymiana danych jest bezkonfliktowa.

MN: Czy korzystacie Państwo z Internetu?

CB: Internet jest doskonałym narzędziem. Coraz więcej pracowni korzysta z Internetu w pracy nad projektami. W naszym wypadku mamy najczęstszy kontakt z pracowniami już w momencie powstawania projektu. Jak wiadomo projekt w trakcie powstawania jest rzeczą niezmiernie “wrażliwa” i chodzi o to, aby koncepcje nowych budynków pozostawały poufne. Dlatego projektanci boja się możliwości ujawnienia swoich pomysłów na stronach WWW, choć samo przesyłanie rysunków przy pomocy poczty elektronicznej jest już stosowane.